Prieš karantiną kluptelėjo ir pirminė būsto rinka | INREAL grupės rinkos apžvalga

Po itin aktyvios metų pradžios Vilniaus pirminėje būsto rinkoje, įsismarkavusi COVID-19 pandemija ir kovo viduryje paskelbtas karantinas sukrėtė ne tik mūsų kasdienybę, tačiau ir nekilnojamojo turto (NT) rinką. Nors ketvirčio rezultatas nėra prastas – iš viso suderėta dėl 1350 būstų – tačiau kovo mėnesį susitarta vos dėl 190 būstų, o tai 3 kartus mažiau nei vasarį ir 2019-ųjų kovą. Šiuo laikotarpiu savo planus pergalvoja tiek pirkėjai, tiek ir NT plėtotojai. Pastarieji persvarsto savo galimybes bei nebeskuba rinkai pristatinėti naujų projektų, tad kovo mėnesį rinka pasipildė vos  125 naujais būstais. Kainos, lyginant su praėjusių metų kovu, kol kas išlaiko nuosaikų augimą visuose segmentuose. Greita NT plėtotojų reakcija į galimą pardavimų kritimą neišaugino pirminės rinkos sandėlio ir jis liko panašiame lygyje kaip praėjusį mėnesį. Būsto likvidumo rodiklis sostinėje išlieka geras – 0,9 (visą turimą „sandėlį“ galima parduoti per maždaug 11 mėnesių), tačiau jis neatspindi trumpojo laikotarpio problemų dėl pandemijos.

Kauno miesto pirminė rinka banguojanti, po aktyvaus vasario, kovo mėnesį susitarta dėl 58 naujų būstų. Tikėtina, kad potencialias buvo gerokai didesnis, tačiau jį prislopino šalyje paskelbtas karantinas. Plėtotojai rinkai pristatė 3 naujus projektus – 88 butus (66 proc. ekonominės klasės, 34 proc. – vidutinės). Lyginant su praėjusių metų kovu, pirminės rinkos kainos išlaikė nuosaikų augimą visuose segmentuose. Pirminės rinkos sandėlis bei būsto likvidumo rodiklis išlieka panašiuose lygiuose, kaip ir vasarį.

Po rekordinio vasario, Klaipėdos pirminė rinka aprimo – čia susitarta dėl 23 naujų būstų. Stabtelėjo ne tik pirkėjai, bet ir pardavėjai – kovo mėnesį Klaipėdos pirminė rinka nebuvo papildyta naujais projektais, tad ir laisvų (laisvų ir rezervuotų) butų sandėlis sumažėjo iki 500 vnt. Lyginant su praėjusių metų kovu, pirminės būsto rinkos kainos ekonominiame ir vidutiniame segmentuose nuosaikiai augo, o prestižiniame – krito. Kadangi Klaipėdos prestižinio segmento būsto rinką sudaro nedaug projektų, kuriuose, palyginus, nedaug butų, bet koks pokytis turi įtakos kainos pasikeitimui. Būsto rinkos likvidumo rodiklis išlieka nepakitęs ties 1,2, kas rodo, jog visą naujų butų „sandėlį“, nesikeičiant rinkos situacijai, galima būtų parduoti per maždaug 15 mėnesių.

Detali NT rinkos analizė:  2020-04-03-Kovo-NT-pulsas_INREAL.

Šaltinis: INREAL grupė.