Teisinė, metodinė informacija

 

 

 

 

 

IVSC dokumentas apie vertės neapibrėžtumą (uncertainty) rinkos nestabilumo sąlygomis

Dalinamės Tarptautinės vertinimo standartų tarybos (IVSC) dokumentu: Dealing with valuation uncertainty at times of market unrest – ČIA.

 

 

AKTUALU vertintojams | Vertės neapibrėžtumo nurodymas vertinimo ataskaitose dėl COVID-19

LTVA informuoja, kad po karantino paskelbimo vertintojams (tiems, kurie savo ataskaitose nurodo, jog vertina pagal EVS) labai reikšmingu tampa 2-asis EVID „Vertinimo patikimumas ir rinkos rizika“ (267-280 psl.; dokumentas pridedamas žemiau), kuris įpareigoja ataskaitoje nurodyti, jog dėl COVID-19 grėsmių atsiranda vertintojo nustatytos turto vertės neapibrėžtumas (uncertainty).

LTVA pastebi, jog dalis vertinimo įmonių šiuo laikotarpiu skelbia, jog LR Vyriausybės paskelbtu ekstremalios padėties ir karantino laikotarpiu dirba pilnu pajėgumu. Vykdant veiklą, rengiamos ir turto vertinimo ataskaitos, kurioms naudojami praeities duomenys ir rinkos sąlygos iki 2020-03-16 dienos. Todėl tokiu atveju vertinimo ataskaitose yra būtina pastaba dėl turto vertės neapibrėžtumo.

Daug dėmesio neapibrėžtumui (uncertainty) skirta tiek EVS, tiek IVS ir RICS standartuose.

LTVA, veikdama atsakingai ir būdama TEGoVA narė, atkreipia Lietuvos vertintojų dėmesį į pasikeitusias rinkos aplinkybes ir galimas vertinimo ataskaitų pilnavertiškumo rizikas.

EUROPOS-VERTINIMO-STANDARTAI-2016

IVS-TIP4 Uncertainty

 

Skelbiama Tarptautinių vertinimo standartų, kurie įsigalios 2020 m. sausio 31 d., vertimo į lietuvių kalbą pirminė versija. Ją parengė 2019-10-21 AVNT direktoriaus įsakymu „Dėl Tarptautinių vertinimo standartų vertimo komisijos sudarymo“ Nr. V1-210 sudaryta komisija. Komisija tęsia darbą ir galutinį Tarptautinių vertinimo standartų vertimo į lietuvių tekstą parengs per šių metų pirmąjį pusmetį.

Komisijos darbe itin aktyviai dalyvavo ir atsakingai paskyrė didelę dalį savo laiko ir LTVA Valdybos narys Saulius Vagonis.

Jis pateikia svarbiausius vertimo komentarus:

  • Raudonu šriftu pateikiamas tekstas, kuris skiriasi arba yra naujas, lyginant su TVS 2017.
  • Komisija atliko ir juodu šriftu surašyto teksto svarbiausių vietų vertimo į lietuvių kalbą peržiūrą, todėl ypač 104, 105, 400, 410 standartuose – aktualiausiuose daugumai vertintojų – yra atnaujintas ir suredaguotas vertimas į lietuvių kalbą.
  • Kadangi viso standartų teksto vertimo redagavimas nėra galutinai užbaigtas, į juodos spalvos tekstą vis dar reiktų žiūrėti atsargiai ir rekomenduojama pasitikrinti jo formuluotes su anglišku variantu.

TVS vertimą galite atsisiųsti ČIA.

 

LTVA apklausos duomenys: renovacijos įtaka turto kainai bei nuolaidų dydžiai pardavimo ir nuomos sandoriuose

Pasiūlos nuolaida

Įprasta, kad skelbiama turto pardavimo arba nuomos kaina būna aukštesnė nei vėliau sutarta pirkimo – pardavimo ar nuomos sandorio suma. 2016 m. lapkričio 18 d. buvo atlikta 59 atestuotų turto vertintojų bei vertintojų asistentų apklausa, kurios rezultatai patvirtina išsakytą teiginį. Siekiant atnaujinti informaciją dėl galimų rinkos pokyčių, pakartotinė apklausa buvo atlikta 2019 m. spalio 11 d.

Apklausoje dalyvavo 61 atestuotas turto vertintojas bei asistentas. Išsami informacija apie respondentus, jų kvalifikaciją, nekilnojamojo bei kilnojamojo turto profesinę patirtį bei jų atsakymus saugoma LTVA archyve.

Apklausos dalyvių buvo paprašyta įvardinti tipinę nuolaidą turto pardavimo bei nuomos atveju. Pažymėtina, kad rinkoje yra galimi ir išskirtiniai atvejai, kuomet pardavėjas skuba parduoti savo turtą ar subjektyviai vertiną savo turto savybes, kas lemia tiek mažesnę, tiek didesnę nei įprasta pasiūlos nuolaidą.

Apklausos rezultatų ataskaitą rasite čia: 2019-LTVA apklausos rezultatai-Pardavimas ir nuoma.

 

Renovacijos įtaka turto kainai

Nepaisant to, kad nekilnojamasis turtas pasižymi ilgaamžiškumu, jo patrauklumas rinkoje priklauso ne tik nuo jo savybių turto sukūrimo (pastatymo) dieną ir nuo to kaip šios savybės yra išlaikytos bet ir pokyčių statybos technologijose bei pačioje NT rinkoje. Geros būklės pastatas su pasenusia šildymo sistema, mažesne šilumine varža ar pasenusia fasado apdaila įprastu atveju yra mažiau patrauklus nei analogiškoje vietoje esantis pastatas. Europos Sąjungos bei Lietuvos Respublikos paramos dėka renovuojant daugiabučius gyvenamuosius pastatus rinkoje padaugėjo butų, esančių renovuotuose pastatuose.

Siekiant nustatyti renovacijos įtaką nekilnojamojo turto kainai (pardavimo bei nuomos atveju) buvo atlikta atestuotų turto vertintojų apklausa. 2019 m. spalio 11 d. apklausoje dalyvavo 58 atestuoti turto vertintojai bei asistentai. Išsami informacija apie respondentus, jų kvalifikaciją, nekilnojamojo bei kilnojamojo turto profesinę patirtį bei jų atsakymus saugoma LTVA archyve.

Apklausos dalyvių buvo paprašyta įvardinti tipinį kainos pokytį renovuoto turto pardavimo bei nuomos atveju.

Apklausos rezultatai pateikiami čia: 2019-LTVA apklausos rezultatai-Renovacijos įtaka.