Užsitęsusios Kalėdos baigėsi: NT pardavėjai ir pirkėjai išėjo ilgų atostogų Skaitykite daugiau | alfa.lt

Būsto rinka sustojo: dabar geriausias metas būstą parduoti ir blogiausias – pirkti, bet Lietuvoje dar keisčiau. Net jei atsirastų tokių, kurie nuspręstų pirkti pabrangusį būstą, jo lengvai nerastų, mat lietuviai dar iki infliacijos šuolio iššlavė butus ne tik pastatytuose namuose, bet ir tuose, kurie tebėra brėžiniuose.

Ekspertai spėja, kad pato situacija iki minimumo sumažėjus būsto pasiūlai ir paklausai gali užsitęsti.

Prognozuojama, kad būsto rinkos susitraukimas neigiamai paveiks ir kitas ūkio sritis, ypač prekybą: gyventojai nebepirks baldų, buitinės technikos, vonios kambario įrangos ir kitų daiktų.

Nėra ką pirkti, o naujo nesiūlo

Nekilnojamojo turto įmonių grupės „Newsec“ Tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims Mindaugas Kulbokas sako, kad laisvų naujų butų rinkoje beveik nėra.

„Nelabai Lietuvoje yra ką pirkti, čia problema, – šypsojosi ekspertas. – Gali norėti pirkti, bet nelabai yra ką pirkti. Pasiūla labai sumenkusi, o būsto brangimas dar labiau mažina norą pirkti. Statytojai šiuo metu nežino, už kiek pastatys.“

Pasak eksperto, būsto paklausa egzistuoja, bet potencialūs pirkėjai laukia, kol sumažės kainos.

„Objektyviai vertinant kainos užaugusios dėl to, kad pakilo statybos rangos kainos. Aš negaliu parduoti pigiau, negu pastatau. Todėl turime paradoksalią situaciją. Būsto kainos užaugo, pirkėjai vis dar nori pirkti, bet nebeįperka. Būsto paklausą mažins ir prognozuojamas paskolų brangimas. Todėl gali būti taip, kad Lietuvoje būsto nuomos rinka bus aktyvesnė už būsto įsigijimo“, – spėjo ekspertas.

M. Kulbokas priminė, kad 2021 m. balandį–gegužę iš plėtotojų būdavo perkama po 1000 naujų butų per mėnesį, kai vidurkis normaliais laikais yra 300–400.

„Pernai išpirkta daug butų, o pakilus statybos sąnaudoms vystytojai arba nestato, arba pakėlė kainas. Susidarė paradoksali situacija: vystytojai negali pagaminti pasiūlos, nes ji neatitinka lūkesčių. Plėtotojai nebestato – laukia, kol kris žaliavų kainos“, – teigė M. Kulbokas.

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje, ypač sostinėje, naujų butų kainos yra istorinėse aukštumose.

„Ar pardavėjams verta laukti dar didesnio kilimo, sunku pasakyti, nes Lietuva yra sunkiai nuspėjamoje situacijoje. Ekonomika vis dar auga, žmonių lūkesčiai – dideli, bet lieka neaišku, kokį poveikį ekonomikai ir lūkesčiams darys geopolitinė situacija“, – sakė jis.

S. Vagonis mano, kad dabar beveik neįmanoma atsakingai patarti: palaukite, nes po pusmečio būstas atpigs, ar atvirkščiai – skubėkite pirkti, nes metų gale bus dar brangiau.

„Aš būčiau linkęs manyti, kad trumpuoju laikotarpiu kainos turi galimybę augti dėl iškreipto pasiūlos ir paklausos balanso. Lietuvoje norinčių parduoti būstą nėra labai daug, o plėtotojų sandėliai – ištuštinti“, – sakė S. Vagonis.

Visą apžvalgą galite skaityti „Alfa.lt“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Arvydas Jockus

Nuotrauka: alfa.lt
Šaltinis: alfa.lt