Būsto pirkėjų laukia naujovės: brangstančios statybos verčia į sutartį įrašyti papildomų sąlygų | Verslo žinios

  • Į būstų preliminarias sutartis planuojama įtraukti salygų dėl jų nutraukimo.
  • Taip plėtotojai nori išskaidyti riziką dėl neprognozuojamo statybų brangimo.
  • Teisininkė pataria tokias sąlygas sutartyse aptarti itin detaliai.
  • Bankininkė rekomenduoja įsivertinti galimą būsto brangimą – ar jis netaps neįperkamas?

Dėl itin sunkiai nuspėjamų statybos kainų plėtotojams dažnai kyla problemų prognozuoti, kokia bus galutinė projekto kaina. Todėl kai kurie jų planuoja preliminariose būsto sutartyse numatyti naujų sąlygų ir taip rizika pasidalinti su pirkėjais.

Kol kas prognozuojama, kad dėl įvairių aspektų naujų sąlygų sutartyse turėtų pasitaikyti retai. Vis dėlto net ir tokiu atveju teisininkai pirkėjams siūlo atidžiai su pardavėju aptarti visus scenarijus, o bankininkai – įvertinti, kokios finansinės pasekmės gresia. Esą galbūt būstas taps nebeįperkamas, o kainos rinkoje išaugs, taigi nebus ir alternatyvaus pasirinkimo arba teks rinktis prastesnį objektą.

Iki šiol rinkos standartu galima būtų vadinti tai, kad plėtotojai ir pirkėjai rezervacijų bei preliminariose sutartyse užfiksuodavo galutinę nekilnojamojo turto (NT) kainą. Per ankstesnę finansų krizę pasitaikydavo atvejų, kai rezervacinės sutartys plėtotojų būdavo nutraukiamos lengvesne ranka, mat jose paprastai nenumatoma tokio žingsnio pasekmių.

Tuo metu preliminarios sutartys, kuriose įrašomos jų nutraukimo sąlygos ir dažnai nustatomos baudos, kol kas nebūdavo taip lengvai nutraukiamos.

Šiemet, situaciją statybos ir NT sektoriuje smarkiai išbalansavus Rusijos karo Ukrainoje pasekmėms, statytojams ir rangovams vis sunkiau prognozuoti, kiek galiausiai kainuos pastatytas turtas.

Dėl šios priežasties plėtotojai svarsto į preliminarias būstų pirkimo sąlygas įtraukti naujų.

„Kol kas svarstome, kad tam tikru dydžiu padidėjus statybos kaštams, būtų teisinė galimybė sutartį nutraukti ir išmokėti kompensaciją pirkėjui dėl negalėjimo įgyvendinti sutarties. Apie tokią sąlygą šalys būtų informuojamos sutarties pasirašymo metu“, – VŽ sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos NT plėtros asociacijos prezidentas.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Evelina Povilaitytė

Nuotrauka Juditos Grigelytės (VŽ): Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius

Šaltinis: vz.lt