Būsto rinkos aktyvumui mažėjant, butų pardavimo kainos sugeba paaugti | OBER-HAUS

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų kovo mėnesio reikšmė paaugo 0,2%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 2,4% (2024 metų vasarį metinis augimas siekė 2,2%).

2024 metų kovo mėnesį Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje butų pardavimo kainos atitinkamai augo 0,2%, 0,7%, 0,4% ir 0,5%, vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 2.593 (+4 Eur/m²), 1.662 (+11 Eur/m²), 1.100 Eur (+5 Eur/m²) ir 1.081 Eur (+6 Eur/m²). Tuo tarpu Kaune kovo mėnesį užfiksuotas 0,1% butų kainų sumažėjimas ir vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 1.749 Eur (-2 Eur/m²).

Per metus (2024 metų kovo mėnesį, palyginti su 2023 metų kovo mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 1,9%, Kaune – 2,7%, Klaipėdoje – 3,8%, Šiauliuose – 1,9% ir Panevėžyje – 2,3%.

„Nepaisant šalies būsto rinkoje ir toliau fiksuojamo bendro aktyvumo mažėjimo, būsto pardavimo kainos šalies didmiesčiuose rodo atsparumą ir net sugeba toliau po truputį kopti aukštyn. VĮ Registrų centro duomenimis, 2024 metų pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2023 metų pirmuoju ketvirčiu, Lietuvoje tiek butų, tiek ir namų įsigyta 13% mažiau. Senesnės statybos butų per tą patį laikotarpį įsigyta beveik 5% mažiau, tuo metu naujesnės statybos butų įsigijimų šalyje įregistruota 40% mažiau. 2023 metais pradėjusios mažėti naujo būsto statybų apimtys lemia tai, kad šiemet įregistruojama pastebimai mažiau butų sandorių naujos statybos projektuose. Taip pat tai lemia ir didesnį bendrą būsto rinkos aktyvumo nuosmukį.

Kad butų pardavimo kainos pastaruoju metu iš esmės išlieka stabilios ar net sugeba paaugti, gerai iliustruoja didžiausio ir tarp pirkėjų populiariausio būsto segmento kainų dinamika šalies didmiesčiuose. „Ober-Haus“ skaičiavimais (remiantis įregistruotais butų pirkimo-pardavimo sandoriais), 2024 metų pirmąjį ketvirtį 2 kambarių butų, esančių senos statybos daugiabučiuose tipiniuose Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose, kvadratinio metro pardavimo kainos mediana sudarė 1.939 Eur/kv. m arba 1,9% daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2023 metais. Tuo pačiu laikotarpiu Kaune tokių butų kvadratinio metro pardavimo kainos mediana siekė 1.416 Eur/kv. m (1,7% daugiau nei 2023 metų pirmąjį ketvirtį), o Klaipėdoje – 1.316 Eur/kv. m (7,4% daugiau nei 2023 metų pirmąjį ketvirtį).

Tai rodo, kad nepaisant nekilnojamojo turto rinkoje tebevyraujančių iš esmės neigiamų nuotaikų, būsto pardavėjai sugeba atlaikyti potencialių pirkėjų spaudimą ir esminių pardavimo kainos korekcijų nedaro. Iki šiol stebime, kad dalis būsto pardavėjų bando prisitaikyti prie lėtesnio rinkos tempo ir pakoreguoja per daug optimistinius savo lūkesčius. Tačiau tie pardavėjai, kurių objektai parduodami už rinkos kainą, anksčiau ar vėliau sulaukia savo pirkėjų. Būtent pardavėjų ramybė ir galimybė ilgiau laukti būsto pirkėjų ir lemia tai, kad bendras būsto kainų pokytis šalies didmiesčiuose ir toliau išlieka nors ir su nedideliu, bet su pliuso ženklu“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

 

Informacijos šaltinis: OBER-HAUS