Butų rinkos aktyvumas sugrįžo į 2019 metų lygį, o kainos tebeauga | OBER-HAUS

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2022 metų balandžio mėnesio reikšmė išaugo 1,6% (2022 metų kovą buvo fiksuojamas 0,8% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 21,4% (2022 metų kovą metinis augimas siekė 21,1%).

2022 metų balandžio mėnesį butų pardavimo kainos šalies sostinėje augo 1,7% ir vidutinė kvadratinio metro kaina pasiekė 2.195 Eur (+37 Eur/m²). Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje balandžio mėnesį atitinkamai užfiksuotas 1,6%, 1,2%, 1,3% ir 1,8% butų kainų augimas ir vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai pakilo iki 1.530 Eur (+24 Eur/m²), 1.446 Eur (+17 Eur/m²), 981 Eur (+12 Eur/m²) ir 954 Eur (+16 Eur/m²).

Per metus (2022 metų balandžio mėnesį, palyginti su 2021 metų balandžio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 22,6%, Kaune – 23,0%, Klaipėdoje – 17,7%, Šiauliuose – 17,2% ir Panevėžyje – 15,4%.

„Lyginant su ankstesnių metų rodikliais, šalies būsto rinkos aktyvumas per pastaruosius kelis mėnesius sumažėjo, tačiau įvertinus itin įtemptą geopolitinę situaciją ir iššūkius šalies ekonomikai, bendras aktyvumo lygis vis tiek išlieka pakankamai aukštas. Šių metų balandžio mėnesio rezultatai rodo, kad didžioji dalis potencialių būsto pirkėjų pakankamai ramiai reaguoja į globalius įvykius ir neatsisako būsto įsigijimo. O toks gana aukštas būsto rinkos aktyvumas palaiko tolimesnį kainų augimą šalies didmiesčiuose.

VĮ Registrų centro duomenimis, bendras parduotų butų skaičius Lietuvoje šių metų balandžio mėnesį buvo 21% mažesnis nei 2021 metų tą patį mėnesį. Vertinant pastarųjų dviejų mėnesių butų segmento aktyvumo rezultatus šalyje, matyti, kad jis sugrįžo į 2019 metų lygį. Tuo tarpu butų pardavimo kainų augimas yra fiksuojamas visuose didmiesčių butų segmentuose, tačiau labiau išsiskiria naujos statybos butų kainų augimas. Pavyzdžiui, šių metų balandį Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje naujos statybos butai brango 2-3 kartus sparčiau nei senesnės statybos butai. Naujos statybos butų pirminėje rinkoje kainų augimas matomas tiek pagal įregistruotus sandorius, tiek stebint plėtotojų lūkesčius. Neretai jau pastatytuose ar dar plėtojamuose projektuose likusių neparduotų butų kainas plėtotojai per mėnesį didina ir po 5-10%. O dar tik planuojamuose statyti projektuose prašomos parduodamų butų kainos yra mažiausiai trečdaliu didesnės nei prieš metus.

Rimti iššūkiai statybų sektoriuje verčia plėtotojus kardinaliai peržiūrėti būsto pardavimų kainodarą dar tik planuojamuose plėtoti projektuose, siekiant juos išlaikyti rentabiliais. Tačiau šių projektų įgyvendinimo sėkmė priklausys ne tik nuo plėtotojų lūkesčių, bet ir nuo pirkėjų galimybių. Panašu, kad ateinantį pusmetį pamatysime, ar didžioji dalis pirkėjų bus pasirengę mokėti daug didesnę kainą už naują būstą nei anksčiau. Tikėtina, kad dabartiniai ir būsimi šalies ekonomikos iššūkiai gali sumažinti dalies potencialių pirkėjų galimybes bei skatins svarstyti senesnės statybos ar mažiau patraukliose vietose esančio naujo būsto įsigijimo galimybes“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

 

Šaltinis: OBER-HAUS.

Nuotrauka: OBER-HAUS.