Ekspertai: 4 kryptys būsto rinkai 2021-aisiais

Autoriai: Izabela Kuzmicka, Remigijus Bielinskas | 15min.lt

Nuotrauka: Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Daugiabučiai

Koronaviruso COVID-19 pandemija ir dėl jos įvesti karantinai šiemet darė didžiausią įtaką būsto rinkai. Ilgalaikis pandemijos poveikis jausis ir kitąmet, todėl turėtų išlikti šiemet atsiradusios tendencijos – didės plotas projektuojamuose ir statomuose naujuose butuose bei namuose, rekordinis šių metų individualių namų pardavimas kitąmet tikriausiai taip pat bus sumuštas, prognozuoja rinkos ekspertai.

Pasak jų, pilnai įrengti butai vis dažniau išstums dalinę apdailą, o privatiems būsto nuomotojams vis didesnę konkurenciją sudarantys stambūs investuotojai, būsimiems nuomininkams pasiūlysiantys kvartalais statomus „co-living“ projektus.

Būstų plotas augs

Anot nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Newsec advisers LT“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovo Mindaugo Kulboko, 2020 metais būsto pirkėjai žaibiškai reagavo į besikeičiančias aplinkybes. „Niekam nematomas, bet baisus priešas COVID-19 iš pradžių pasėjo neaiškumo baimę, paskui atėjo eilė euforijai ir atsipalaidavimui, o metų gale vėl viską sukaustė. 2020 metais akivaizdžiai veikė „spyruoklės efektas“, kuris tai susispausdavo, tai iššaudavo į rekordinius mėnesius. Būsto pirkėjai žaibiškai reagavo į besikeičiančias aplinkybes ir tik dar kartą patvirtino, kad pirkėjų nuotaikos yra lemiamas būsto rinkos variklis“, – BNS sakė M.Kulbokas.

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio teigimu, jei iki 2020 metų būsto rinkoje, ypač Vilniuje, buvo matoma būsto ploto mažėjimo tendencijos, tai kitais metais naujai statomo būsto plotas vėl gali po truputį pradėti augti.

„Svarbiausia to priežastis – dėl pandemijos ir karantinų ženkliai išaugęs žmonių praleidžiamas laikas savo namuose. Vienu metu būstas buvo laikomas vieta permiegoti ir sandėliuku savo daiktams, o kitą dieną – butas jau tampa ne tik būstu, bet ir darbo vieta. Galbūt net ilgalaike. Taigi ir reikalavimai būstui tampa kitokie“, – teigė S.Vagonis.

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko manymu, socialinių kontaktų ribojimai ir darbas iš namų gali tapti ypač dideliais postūmiais keisti suvokimą apie darbo bei poilsio principus.

„Pandemija ir karantinas neabejotinai paveikė gyventojų nuomonę apie būsto patogumo kriterijus, ir didesnis būsto plotas – vienas tokių. Tačiau nekilnojamasis turtas – ne duonos kepalas, o pokyčiai negali įvykti per vieną naktį. Butų ploto augimas ir šios tendencijos tvarumas priklausys nuo NT plėtotojų rinkos stebėsenos, tyrimų rezultatų ir įsitikinimų dėl besikeisiančių gyventojų poreikių, – BNS tvirtino T.S.Kvainickas.

Namai bus populiaresni nei butai

Jeigu nekilnojamojo turto plėtotojai nuspręs rinkai nesiūlyti didesnio ploto būstų, o poreikis didesnei erdvei augs, tikėtina, kad pirminėje rinkoje išaugs individualių namų dalis, prognozuoja T.S.Kvainickas.

„Priklausomai nuo regiono, individualių namų bei kotedžų segmentas pandemijos metu beveik nenukentėjo arba nukentėjo ženkliai mažiau nei butų. Vienas iš individualių namų bruožų – didesnis atstumas nuo miesto centro, jame esančių verslo centrų. Nuotolinis darbas šią problemą išsprendė. Darbą organizuojant tokiu būdu, aktualumą praranda ne tik gyvenamasis mikrorajonas, bet ir miestas“, – teigė „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas. Pasak S.Vagonio, tai, kad karantinas ir nuotolinis darbas skatino susidomėjimą namais, rodo šių metų spalio mėnesio rezultatai, kuomet buvo sumuštas pastarųjų 15 metų rekordas pagal parduotų namų skaičių Vilniuje regione – jų buvo parduota 1387.

Visą straipsnį skaitykite 15min.lt portale ČIA.