Lietuvos bankas – apie galimą komercinio NT vertės sumažėjimą | VŽ apžvalga

Liucija Zubrutė | Verslo žinios

Ekonomikai susiduriant su pirmąja krize nuo 2008 m., finansų sistema patirs reikšmingų nuostolių dėl neveiksnių komerciniu nekilnojamuoju turtu (NT) užtikrintų paskolų, perspėja Lietuvos bankas (LB).

Centrinio banko duomenimis, komerciniu NT užtikrintos paskolos 2019 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 58,5% visų ne finansų įmonėms bankų suteiktų paskolų portfelio. Nepaisant to, kad komerciniu NT užtikrintų paskolų portfelis buvo 38,7% mažesnis už būsto paskolų portfelį, neveiksnių paskolų šiuose portfeliuose apimtis buvo beveik vienoda.

Neveiksnių būsto paskolų dalis 2019 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 1,9%, o komerciniu NT užtikrintų paskolų – 3,3%. Be to, komercinio NT rinka Lietuvoje yra reikšmingai priklausoma nuo investicijų srauto iš užsienio šalių. Viena vertus, tai mažina vietinės finansų sistemos pažeidžiamumą, tačiau, kita vertus, padaro Lietuvos komercinio NT rinką mažiau atsparią globaliems ekonomikos šokams, rašoma 2020-ųjų LB Finansinio stabilumo apžvalgoje.

Kokią riziką kelia sistemai

Komercinio NT rinkai būdingas didelis procikliškumas, todėl, bankams perėmus nemokių įmonių užstatytą NT, jį tektų parduoti gerokai mažesne kaina nei ekonomikos pakilimo metu. Finansų įstaigų nuostoliai susidarytų tuo atveju, jei iš parduoto komercinio NT gautos pajamos būtų mažesnės už paskolos vertę, galimą riziką įvardija LB.

„Komercinio NT rinka yra reikšminga finansų sistemos stabilumui dėl savo dydžio ir sąsajų su finansų įstaigomis – komercinis NT yra pagrindinė ne finansų įmonių įkeičiamo užstato rūšis. Investuotojai į komercinio NT įsigijimą nuomai ir plėtrą dažniausiai naudojasi finansų įstaigų teikiamu kreditu, todėl praeityje buvę staigūs neigiami komercinio NT kainų pokyčiai buvo vieni iš reikšmingų visos finansų sistemos nuostolių šaltinių“, – primenama apžvalgoje.

Didžiuosiuose miestuose esančių biurų, prekybos ir sandėliavimo patalpų pasiūlą investuotojai 2016–2019 m. padidino apie trečdaliu (29,6 %). NT rinkos dalyvių duomenimis, per tą patį laikotarpį pastebimai didėjo ir metinė investicijų į komercinį NT apimtis (70,2%).

Ekonomikai augant, komercinio NT nuomos kainos gali nepagrįstai pakilti, o NT plėtotojai gali pasiūlą padidinti neatsižvelgdami į paklausos tvarumą ilguoju laikotarpiu. Dėl šios priežasties, aktyvumui ir kainoms komercinio NT rinkoje pradėjus mažėti, o neužimtumui – didėti, komercinį NT plėtojusios ir į jį investavusios įmonės gali patirti reikšmingų nuostolių, kurie dėl jų turimo finansinio sverto gali lemti šių įmonių nemokumą ir kelti riziką visai finansų sistemai.

Visą apžvalga skaitykite Verslo žinių tinklapyje ČIA.

 

Nuotrauka: Vilnius, Konstitucijos prospektas, Vladimiras Ivanovas (VŽ).