„Inreal“ grupė parengė NT pulsą – trijų šalies didmiesčių pirminės būsto rinkos situacijos apžvalgą.
Kartu pateikiamos ir „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko įžvalgos.
„Vienu svarbiausiu indikatorių, rodančių pirminės būsto rinkos būklę, šiuo metu gali būti laikomas atšauktų susitarimų skaičius. Pandemijos pradžioje atšaukimų skaičius drastiškai išaugo ir puikiai iliustravo rinkoje vyraujantį neapibrėžtumą dėl ateities. Vilniaus mieste atšaukimų skaičius per paskutinius du mėnesius (spalis ir lapkritis) nukrito iki priešpandeminio lygio, Klaipėdoje atšaukimų nefiksuojame jau tris mėnesius, o Kaune, nors atšaukimų vis dar daugiau nei buvo įprasta, tačiau, akivaizdu, kad situacija gerėja“, – teigia „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas. Kita vertus, pasak jo, kriziniais laikotarpiais didžiausius iššūkius patiria ekonominės klasės būstas tiek dėl jo savininkų finansinio jautrumo, tiek dėl mažesnio paties būsto patrauklumo rinkoje. „Nors suminiai ekonominės klasės būsto pardavimai ir atsigavo, tačiau pastaruosius kelis mėnesius jie sudaro mažesnę visų pardavimų dalį ir užleido vietą vidutinės klasės segmento būstui. Galima daryti prielaidą, kad finansiškai jautresnių pirkėjų ateities lūkesčiai vis dar yra veikiami pandemijos grėsmės, o galintys įpirkti brangesnį būstą, ar siekiantys jį išnuomoti, renkasi kiek geresnių rodiklių butus tiek didesniam savo pačių komfortui, tiek tikėdamiesi geresnio jų likvidumo ateityje“, – teigia analitikas.
Lapkričio mėnesį Vilniuje susitarta dėl 488 naujų butų bei apartamentų įsigijimų (įvertinus 2 atšauktus susitarimus). Tai – 25 proc. mažiau nei prieš mėnesį, tačiau 10 proc. daugiau nei pernai lapkritį. „Akivaizdu, kad metiniai pardavimai pirminėje būsto rinkoje nebus geresni nei rekordiniais 2019-aisiais, tačiau naujų butų jau parduota daugiau nei 2018-ais metais, nepaisant dviejų pandemijos krizės bangų“, – sako vadovas T.S. Kvainickas. Sostinės rinkai plėtotojai pasiūlė 306 naujus būstus 2 projektuose. Šiuo metu pirkėjai gali rinktis iš kiek daugiau nei puspenkto tūkstančio naujų butų. Kainos, priklausomai nuo segmento, išlaiko 3 – 9 proc. augimą. Pirminės būsto rinkos likvidumo indeksas Vilniuje yra geras – 1,09, kas reiškia, jog pasiūloje esantys nauji būstai galėtų būti parduoti per maždaug 13 mėnesių.
Lapkritis Kauno pirminei būsto rinkai tapo rekordiniu – susitarta dėl 97 butų (įvertinus 4 atšauktus susitarimus). Tai yra du kartus daugiau nei prieš metus ir 59 proc. daugiau nei spalį. Skaitlingi pardavimai susiję su nauja mėnesio pasiūla – 164 būstais 4 projektuose. Tai – didžiausia mėnesio pasiūla per 2020-uosius metus. „Ar galima teigti, kad Kaunas pagaliau „atšoko“? Veikiausiai, – taip, tačiau, kiek šis spurtas bus tvarus, kol kas atsakyti sunku. Ar pavyks išlaikyti atsigavimo tendenciją, parodys keli mėnesiai ir šalies pastangos tvarkantis su pandemija“, – teigia T.S. Kvainickas. Iš viso šiuo metu Kauno pirminėje būsto rinkoje – 746 nauji butai. Likvidumo indeksas laikinojoje sostinėje išlieka toks pats, kaip ir spalį – 1,16, t.y. pirminėje rinkoje esantys būstai galėtų būti parduoti per artimiausius 14 mėnesių.
Klaipėdos pirminėje rinkoje – sąlyginai ramu, Kovą drastiškai kirtę pardavimai kol kas neatsigauna. Lapkritį susitarta dėl 20 būstų įsigijimo (atšaukimai neužfiksuoti). Tai – panašus rezultatas, kaip ir praėjusį mėnesį, tačiau 50 proc. mažesnis nei pernai. Uostamiesčio naujų būstų rinka sekli kaip niekada. Naujų projektų nefiksuojame jau keturis mėnesiai iš eilės. Pasiūlos kiekis nukrito iki 370 būstų. Likvidumo indeksas Klaipėdoje šiuo metu yra 1,11, t.y. pasiūloje esančius naujos statybos butus būtų galima parduoti per kiek ilgiau nei 13 mėnesių.
Išsami analizė ir grafikai: NT_rinkos_pulsas_2020-lapkritis_INREAL_2020-12-02.
Šaltinis: INREAL.
Nuotrauka: Tomas Sovijus Kvainickas | INREAL.