Renovacija merdi, o rangos konkursus skelbia dar 2019 m. kainomis | Verslo žinios

Renovacijos projektų vykdytojai kai kuriuos pirkimus skelbia dar 2019–2020 m. kainomis, kai vien nuo šių metų pradžios, skaičiuojama, projektai jau pabrango apie 15%. Tai atsispindi ir rangovų motyvacijoje – kovą neįvyko 80% konkursų.

Kaip skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), per paskutinį kvietimą daugiabučiams atnaujinti sulaukta 785 paraiškų už 435 mln. Eur.

Pagal šį kvietimą daugiau kaip 30% daugiabučių modernizavimo projektų bus įgyvendinama šalies didmiesčiuose – Vilniuje (139), Kaune (69) ir Klaipėdoje (66).

Vis dėlto, kada šie projektai išvys dienos šviesą, neaišku. Vytautas Vrubliauskas, APVA vadovas, sako, kad šiuo metu įvyksta vos apie penktadalis visų rangos darbų pirkimų – verslas į konkursus tiesiog neateina.

O renovacijos planai ambicingi – anksčiau Aplinkos ministerija skelbė, kad per 2021–2023 m. iš viso ketinama renovuoti beveik 2.700 namų, daugiau nei per 2015–2020 m. laikotarpį, kai renovuota per 2.500 daugiabučių.

Donatas Sabanskis, tokiuose projektuose dirbančios AB „Statkorpas“ vadovas, teigia kol kas neatsukantis nugaros renovacijos konkursams, tačiau pelningų projektų čia reikia paieškoti su žiburiu.

„Tikrai nedalyvaujame tokiuose konkursuose, kur matome, kad nieko neuždirbsime. O tokių konkursų yra labai daug. Kainos dažniausiai skaičiuotos 2020 m. arba dar anksčiau, nebūna pakeičiamos investicijos. Konkursai užtat ir neįvyksta, nes paprasčiausiai neužtenka pinigų įgyvendinti projektus“, – VŽ pasakoja D. Sabanskis.

Anot jo, anksčiau skaičiuotos projektų vertės nuo dabartinių kainų atsilieka apie 20–25%, tačiau žinių dėl sutarčių peržiūrėjimo esą bendrovė taip ir nesulaukia.

„Darbų stabdyti negalime, nes įsipareigojimus turime vykdyti, bet kainos yra itin pasikeitusios. APVA pati tvirtina rašyti jiems prašymus ir finansavimą padidins, bet realybėje tai nevyksta, nes aiškaus indeksavimo mechanizmo nėra, užsakovai bijo prisiimti atsakomybę ir ją nusimetinėja. Praktiškai iš visų dabar vykdomų konkursų nėra tokių, kuriuose patvirtinti papildomi pinigai“, – nuogąstauja pašnekovas.

„Esame surašę daug raštų, prašymų, bet kol kas daugiau dėl to naudos nebuvo“, – priduria jis.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Lukas Blekaitis

Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo (VŽ)
Šaltinis: vz.lt