Ruduo NT plėtotojams gerų žinių neatnešė: butų pardavimai buksuoja, kai kurie mato nedidelę kainų korekciją | Verslo žinios

Rugsėjį dalis nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų Vilniuje fiksavo mažesnius pirminės rinkos butų pardavimus nei rugpjūtį, kai kurie ir nedidelę kainos korekciją. Didėjant pasiūlai, galimybė didinti kainas mažesnė, todėl pirkėjai gali bandyti derėtis.

Plačiau rudens pradžios rezultatų dalis įmonių nusprendė nekomentuoti. Dar rugpjūtį jie VŽ sakė besiviliantys grįšiančio pirkėjų aktyvumo, tačiau dalis didelių vilčių dėl perspektyvų neturėjo. Plačiau apie tai galite skaityti šiame VŽ straipsnyje.

Vienintelė NT plėtros bendrovė „Hanner“ rugsėjį fiksavo didesnius pirminės rinkos butų pardavimus nei rugpjūtį. Jos skelbiamais duomenimis, rugsėjį plėtotojai sudarė 100 preliminarių sutarčių (eliminavus 34 nutraukimus – VŽ) arba 19% daugiau nei rugpjūtį.

Lyginant su rekordiniais 2021-asiais, rugsėjo butų susitarimų skaičius menko 3,7 karto.

Bendrovė skelbia, kad viso trečiojo ketvirčio rezultatas (248) – 5 kartus mažesnis nei 2021 m., kai buvo susitarta dėl 1.277 butų ir 2,4 karto mažesnis nei antrąjį ketvirtį, kai sutarta dėl 606 butų.

Pati „Hanner“ per trečiąjį ketvirtį susitarė dėl 35 būstų projektuose „Ozo gama“, „Verkių sodas“, „Hill City“, City Yard“ ir „Renesanso“.

Vidutinė laisvų butų kaina rugsėjo pabaigoje sostinėje siekė 3.191 Eur / kv. m – 1,4% daugiau nei rugpjūtį ir 29,5% daugiau nei 2021 m. rugsėjį.

Anot įmonės, šiuo metu Vilniuje yra 3.306 neparduoti būstai, kurių daugiausia – vidutinio segmento (1.382), kainuojančio 2.900–3.500 Eur / kv. m ir ekonominio segmento (1.138), kainuojančio iki 2.900 Eur / kv. m.

Fiksavo korekcijas

NT plėtros bendrovė „Citus“ rugsėjį Vilniuje ir Kaune iš viso fiksuoja 144 rezervacinius susitarimus dėl butų ir kotedžų, arba 33% mažiau nei rugpjūtį. Tik Vilniuje, jos duomenimis, rezervuoti 108 būstai – 32% mažiau nei rugpjūtį (159).

Pati plėtotoja sudarė 21 rezervacinę sutartį – Vilniuje (9), Kaune (6) ir Druskininkuose (6).

„Vilniuje stebime stabilizaciją, kas yra geras ženklas. Pastaruosius keturis mėnesius išsilaiko labai panašus rezervacijų skaičius, nors bendras susidomėjimas, lyginant su ankstesniais mėnesiais, sumenkęs labiau. Tai rodo, kad žmonės, kurie būstą įsigyti yra nusprendę dėl poreikio, o ne kolektyvinių nuotaikų, sprendimo nekeičia, todėl mažėja netikslinių klientų“, – teigia Šarūnas Tarutis, „Citus“ investicijų ir analizės vadovas.

Anot jo, susiformavo įdomių paradoksų: pavyzdžiui, nuo metų pradžios keleriopai išaugusios būsto nuomos kainos didina spaudimą įsigyti nuosavą NT, tačiau padidėjęs netikrumas, kritęs vartotojų pasitikėjimo rodiklis, aukštos NT kainos ir maža pasiūla srautą, tikėtina, nukreipia į antrinę rinką.

„Nemažas atotrūkis tarp senų ir naujų būstų energinio efektyvumo ir šiek tiek sumažėjusios naujų būstų kainos ilgainiui turėtų pirkėjus paskatinti grįžti į pirminę rinką. Be to, dėl išaugusios paklausos, natūralu, pakilo ir kainos antrinėje rinkoje. Nors ekspertai beveik vienbalsiai tvirtina, kad infliacijos pikas jau praeityje, dabar prasideda sudėtingiausias laikotarpius, kai visi laukia šildymo sąskaitų“, – teigia jis.

Bendrovės duomenimis, naujo būsto pasiūla sostinėje ir Kaune šiuo metu siekia 5.215 butų ir kotedžų.

Plėtotojos duomenimis, per mėnesį vidutinės butų kainos Vilniuje manko 1%, iki 3.194 Eur, Kaune augo 1,6% ir pasiekė 2.284 Eur/kv. m.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Lukas Blekaitis

Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo (VŽ)

Šaltinis: vz.lt