„Inreal“: būsto rinkos aktyvumą šiandien galime vadinti „dugnu“

Sausį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminėje rinkoje butų pardavimai mažėjo 66%, Kaune – 78%, Klaipėdoje – 85%, skelbia nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Inreal“.

Jos duomenimis, Vilniuje per praėjusį mėnesį susitarta dėl 106, Kaune – dėl 23, o Klaipėdoje – dėl 4 naujų butų įsigijimo. Sostinėje nutraukti 38 sandoriai, Kaune – 6, o Klaipėdoje – 1.

Įvertinus korekciją, metinis pardavimo apimties mažėjimas Vilniuje siekė 73%, Kaune – 81%, Klaipėdoje – 88%.

„Rinkos aktyvumas gana tolygiai mažėja beveik dvejus metus, nuo pokarantininio šuolio. Iki 2021 m. pradžios rinkos aktyvumas sparčiai augo menkstant pandemijos įtakai kasdieniam gyvenimui, tačiau jau tų pačių metų antroje pusėje rinka susibalansavo, o tolesnis jos vėsimas ir aukšta palyginamoji bazė lėmė tai, ką šiandien galime vadinti „dugnu“, – pranešime cituojamas Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas.

Anot jo, didžiausias aktyvumo nuosmukis įvyko per paskutinį pusmetį, kai 100 sandorių per mėnesį tapo įprastu rodikliu.

„Pirkėjų apsipirkimo“ faktoriaus įtaka rinkai palaipsniui mažėja, nes gyventojų skaičius auga, o anksčiau įsigytas investicinis būsto rezervas rinkoje yra ribotas. Būsto kainos, panašu, stabilizavosi. Atskiruose segmentuose yra pastebimos ir nuolaidos. Kol pirkėjai delsia, nauji pastatai po truputį kyla, pastatyto būsto pasiūla taip pat pamažu didėja“, – teigia ekspertas.

„Atsigavus gyventojų perkamajai galiai neapibrėžtumą dėl ateities pakeis pozityvesnės nuotaikos. Tokie pokyčiai galėtų išjudinti ir būsto rinką“, – priduria T. S. Kvainickas.

Kainų mažėjimas fiksuojamas ir Klaipėdoje bei Kaune, sako jis.

 
Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Lukas Blekaitis

Nuotrauka: Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šaltinis: vz.lt