Kovas parodė nuotaikas būsto segmente: nutraukta sutarčių, toliau mažėja pasiūla | Verslo žinios

  • Pirmąjį ketvirtį padaugėjo nutrauktų preliminarių buto pardavimo sutarčių.
  • Plėtotojams sunku įvertinti savo išlaidas.
  • Vilniaus būsto nuomos rinka nepritaikyta stebimiems demografiniams pokyčiams.
  • Kai kurių statybinių medžiagų trūkumas gali būti išspręstas tik per kelis mėnesius.

Ketvirtadaliu daugiau nutrauktų buto pirkimo sandorių – toks pirmojo ketvirčio rezultatas Vilniuje. Analitikai svarsto, kad butų pardavimai ir toliau išliks mažesni, bet ne tik dėl padidėjusio pirkėjų skepsio.

NT paslaugų bendrovės „Inreal“ duomenimis, 2022 m. pirmąjį ketvirtį sostinėje nutraukta 70 preliminarių buto pardavimo susitarimų, kai ankstesnius du ketvirčius nutraukta po 56 sutartis. Vien šių metų kovą nutrauktos 26 sutartys.

Skaičiuojama, kad per ketvirtį iš viso sudaryti 995 susitarimai, neatmetus nutraukimų, tai, pasak „Inreal“, yra mažiau nei įprasta paskutinius kelerius metus. Pavyzdžiui, vien per praėjusių metų kovą buvo sudaryti 906 susitarimai. VŽ taip pat neseniai skelbė pirmojo ketvirčio plėtotojų pardavimų rezultatus.

„Antrąjį ketvirtį rinką matau kiek pasyvesnę ir tarp priežasčių ne tik karas. Taip, vystytojams reikia sutvarkyti tiekimo grandines, suvaldyti kainas, jų pokyčių rizikas, tačiau išlieka ir anksčiau prognozuoti iššūkiai dėl statybos leidimų gavimo trukmės, kompensacijos už plėtrą valstybinėje žemėje problema“, – VŽ teigia Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas.

Kalbėdamas apie jau pradėtus projektus, jis pažymi, kad jų sėkmė priklausys nuo sudarytų sutarčių nuostatų, kainų rizikų pasidalijimo, kokia dalis darbų yra padaryta, kaip seniai ir kokiomis kainomis buvo parduodami būstai.

„Neabejotina, kad šis laikotarpis pasižymės didesne rizika, tačiau ji tikrai nebus vienoda visiems rinkos dalyviams“, – priduria jis.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Lukas Blekaitis

Šaltinis, nuotrauka: vz.lt