„Realco“ vadovas: būsto kainos pasiekė pirkėjų skausmo lygį | Verslo žinios

Pastaruosius metus sparčiai kilusios būsto kainos jau pasiekė „pirkėjų skausmo lygį“, o sektoriaus laukia 1–2 metų sulėtėjimas, sako Julius Dovidonis, nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vadovas. Jis mano, kad tai greičiausiai praretins statytojų gretas, ir pabrėžia, kad šiuo metu būsto kainas sumažintų nebent didesnė pasiūla arba visiškas pirkėjų abejingumas šiai turto klasei.

VŽ rašė, jog birželį dėl pasiūlos trūkumo bei išaugusių medžiagų kainų smarkiai pabrango nauji butai, tad prisidėjus didelei infliacijai NT plėtotojų pardavimai nudardėjo į 2015 m. lygį.

Per pirmąjį pusmetį Vilniuje sutarta dėl 1.500 butų pardavimo – kone triskart mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Vidutinė kvadratinio metro kaina birželio pabaigoje siekė 2.905 Eur, 25% daugiau nei prieš metus.

Pati „Realco“ per pirmąjį pusmetį susitarė dėl 164 butų pardavimo, daugiausia (80) projekte „7 vakarai“.

Anot J. Dovidonio, šių metų rezultatas beveik perpus mažesnis nei 2021 m. viduryje. Šiemet įmonė neplanuoja pasiekti ir tokių rezultatų kaip pernai (500 vnt.), nes paprasčiausiai neturi tiek butų.

„Nedramatizuoju rezultatų, tiesiog įpuolėme į cikliškumą. Šiuo metu plėtojame projektus, kurių investicijos siekia 81 mln. Eur, ir investavimo planą vykdome. Statome visus pradėtus projektus, įsigyjame naujų teritorijų“, – sako jis.

Kainos labai didelės

J. Dovidonis sutinka, kad šiuo metu naujų butų kainos Vilniuje labai didelės. Tačiau esą tai lemia ne tik brangusios statybos, bet ir pasiūlos trūkumas. Plėtotojų portfeliai šiuo metu apytuščiai, o didelio intereso greitai išparduoti likusį turtą jie neturi.

Taip yra todėl, kad keldami neparduotų butų kainas plėtotojai paprastai kompensuoja projektų brangimą statybos laikotarpiu.

„Butų kainos nuo 2021 m. vidurio iki 2022 m. vidurio padidėjo apie 21%, mūsų statybos taip pat pabrango apie 20%. Nors butus branginome, juos vis tiek pirko. Turbūt žmonės prikaupė pinigų, galėjo skolintis ir kalbos apie infliaciją skatino priimti sprendimą pirkti NT. Manau, kad kainos pasiekė tam tikrą pirkėjų skausmo ribą ir yra tikrai didelės“, – klausiamas, kaip vertina dabartinį kainų lygį, sako „Realco“ vadovas.

Jo nuomone, sparčiau būstas brangti nebeturėtų, tačiau kainų kritimo ragina nesitikėti.

„Kainos laikosi vien todėl, kad, pavyzdžiui, plėtotojas turi 25 paskutinius butus ir dar pusę metų statys. Kam skubėti parduoti? Sandėlis sausas, todėl kainos, nors ir neprotingos, nekrenta. Jei nebūtų buvę užstrigimo biurokratijoje, pardavimai būtų dar didesni ir kainos nekiltų, nes plėtotojai leistų projektus, konkuruotų dėl pirkėjų. Dabar žmonėms tenka pirkti už neadekvačias kainas“, – aiškina J. Dovidonis.

„Bet jeigu ilgainiui nepirks ir norėsime plytas iškeisti į pinigus, turėsime dėl klientų konkuruoti. O tą padaryti galime tik kainomis“, – apie ilgalaikę perspektyvą sako jis.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Nuotrauka Vladimiro Ivanovo (VŽ): Julius Dovidonis „Realco“ generalinis direktorius.

Šaltinis: vz.lt