Registrų centras: Anykščiuose ir Birštone būstų pardavimai augo dvigubai, Palangoje menko | Verslo žinios

Šiemet kai kuriuose kurortinėse šalies teritorijose fiksuojami įspūdingi būstų pardavimų šuoliai, skelbia Registrų centras.

I pusmetį didžiausia būsto sandorių apimtis buvo Palangoje – įregistruota per 330 butų ir apie 80 gyvenamųjų namų sandorių. Palyginti su 2021 m., butų pardavimai mieste sumažėjo 26%, gyvenamųjų namų – 43%.

„Pirkėjų aktyvumo mažėjimą iš dalies galima sieti ir su pasikeitusia geopolitine situacija – dalis investuotojų Palangoje buvo iš Rusijos. Nepaisant sumažėjusio sandorių skaičiaus, būsto kainų augimas patvirtina, kad Palanga ir visas pajūrio regionas išlieka patrauklia vieta investicijoms į nekilnojamąjį turtą“, – pranešime teigia Adrijus Jusas, Registrų centro Strateginio vystymo direktorius.

2021 m. Palangoje parduotų butų vidutinė 1 kv. m kaina buvo apie 1.650 Eur, o šiemet I pusmetį ji perlipo 2.150 Eur / kv. m. Individualių namų vidutinė kaina nuo 2021 m. fiksuotų 1.500 Eur / kv. m, šiemet kilstelėjo iki 2.050 Eur / kv. m.

Antroje vietoje pagal sandorių kiekį buvo Druskininkai, kur per I pusmetį parduota 140 butų (13% mažiau nei prieš metus) ir apie 30 gyvenamųjų namų (15% mažiau). Vis dėlto, tokių ryškių kainų pokyčių kaip pajūryje nefiksuota – šiemet vidutiniškai už butus čia mokėta po 1.100 Eur / kv. m – keliais procentais daugiau nei 2021 m.

Anykščiuose ir Birštone butų pardavimai ūgtelėjo dvigubai. Per I pusmetį Anykščiuose parduota 115 butų, Birštone beveik 40. Sulig sandorių kiekiu augo ir butų kainos – Anykščiuose butai buvo parduodami už vidutinę 640 Eur / kv. m, arba penktadaliu brangiau nei 2021 m., o Birštone – už 1.700 Eur / kv. m (40% daugiau).

Anykščiuose savininkus pakeitė ir beveik 100 individualių namų, tačiau, palyginti su 2021 m. tai 18% mažiau.

Tarp kurortų aktyviausia individualių namų rinka šiemet buvo Trakų rajone – per I pusmetį sudaryta beveik 120 sandorių – penktadaliu mažiau nei prieš metus. Vidutinė namo kaina Trakų rajone siekė 850 Eur / kv. m ir beveik atitiko tą, kurią pirkėjai mokėjo 2021 m.

Gyvenamųjų namų rinka buvo aktyvi ir kurortinių teritorijų statusą turinčiose Zarasų bei Ignalinos rajonų savivaldybėse, kur šiemet buvo parduota po 70 gyvenamųjų namų ir po 50 butų.

Palanga per brangi

Pajūryje smarkiai išaugus paklausai, o pasiūlai nespėjant vytis, būsto kainos šoktelėjo į nematytas aukštumas, todėl jis tampa vis mažiau įperkamas. Dėl to pirkėjai atsigręžia į kitus kurortus, teigia nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Citus“, Druskininkuose statanti poilsio būstų projektą.

„Matydami situaciją, infliacijai pasiekus seniai matytus rekordus, lietuviai ieško, kur galėtų investuoti, vis daugiau atsigręždami į kurortinius miestus. Po pirmojo karantino didžiausio susidomėjimo sulaukė pajūris, tačiau jis nėra guminis ir visos Lietuvos nesutalpins. Pajūryje būstui tampant vis mažiau įperkamu, pirkėjai pradėjo žvalgytis į Birštoną ir Druskininkus“, –pranešime teigia Šarūnas Tarutis, įmonės investicijų ir analizės vadovas.

Anot jo, Palangoje būstas generuoja mažesnes pajamas ir atsiperka lėčiau.

 

Visą apžvalgą galite skaityti „Verslo žinios“ portale ČIA.

Straipsnio autorius: Evelina Povilaitytė

Nuotrauka: Adrijus Jusas, Registrų centro Strateginio vystymo direktorius. Bendrovės nuotr.

Šaltinis: vz.lt