Šiuo metu pirkėjai domisi tik rinkos kainą atitinkančiu būstu | OBER-HAUS

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2022 metų spalio mėnesio reikšmė išaugo 1,4% (2022 metų rugsėjį buvo fiksuojamas 2,2% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 22,5% (2022 metų rugsėjį metinis augimas siekė 22,7%).

2022 metų spalio mėnesį butų pardavimo kainos šalies sostinėje augo 1,7% ir vidutinė kvadratinio metro kaina pasiekė 2.546 Eur (+42 Eur/m²). Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje spalio mėnesį atitinkamai užfiksuotas 1,3%, 1,2%, 0,2% ir 0,3% butų kainų augimas ir vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai pakilo iki 1.692 Eur (+21 Eur/m²), 1.607 Eur (+19 Eur/m²), 1.066 Eur (+2 Eur/m²) ir 1.054 Eur (+3 Eur/m²).

Per metus (2022 metų spalio mėnesį, palyginti su 2021 metų spalio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 25,5%, Kaune – 19,6%, Klaipėdoje – 18,5%, Šiauliuose – 16,9% ir Panevėžyje – 17,1%.

„Galima sakyti, kad šių metų antrąjį pusmetį būsto rinka gyvena laukimo nuotaikomis. Būsto pirkėjai išlieka atsargūs ir neskuba priimti sprendimo dėl būsto įsigijimo, tuo tarpu būsto pardavėjai bando surasti balansą tarp realios turto rinkos kainos ir savo lūkesčių. Sparčiai augančių būsto pardavimo kainų aplinkoje būsto pardavėjai dažnai į rinką įžengia su aukštesnėmis nei rinkos kainomis. T. y., prašydami aukštesnės nei rinkos kaina pardavėjai tikisi, kad bendras būsto kainų lygis greitu metu pasivys jų prašomas parduodamo būsto kainas ir taip jų nekilnojamasis turtas bus parduotas už maksimaliai aukštą kainą. Tokie pardavėjų lūkesčiai prie anksčiau vyravusio optimizmo ir spartaus kainų augimo, daugeliui iš tiesų pasitvirtindavo. Tačiau šių metų antrąjį pusmetį pirkėjų optimizmas nekilnojamojo turto rinkoje išblėso, o tai sumažino bendrą rinkos aktyvumą ir prailgino būsto pardavimo laikotarpį. Todėl pardavėjai, kuriems reikia būstą parduoti skubiau, yra priversti peržiūrėti savo pasiūlymų kainas ir mažinti šiandienos realijų neatitinkančius lūkesčius. Todėl galima stebėti, kaip tokie pardavėjai po truputį mažina parduodamo būsto kainas, tačiau dažniausiai net ir po kainos pakoregavimo, jos vis tiek išlieka aukštesnės nei rinkoje vyraujantis kainų lygis.

Tuo tarpu tie pardavėjai, kurie realistiškai žvelgia į dabartinę situaciją ir rinkai pasiūlo būstą už rinkos kainą, gali tikėtis, kad jų būstas sulauks pakankamo susidomėjimo iš pirkėjų pusės ir jis bus parduotas per rinkoje įprastą laikotarpį. Naujausi butų rinkos duomenys rodo, kad šių metų antrąjį pusmetį aktyvumas didžiausiame ir svarbiausiame šalies būsto segmente nors ir smuktelėjęs, bet išlieka stabilus. VĮ Registrų centro duomenimis, 2022 metų spalio mėnesį Lietuvoje senesnės statybos butų parduota šiek tiek daugiau nei 2.300, t. y. fiksuojamos iš esmės tokios pačios pardavimo apimtys kaip ir šių metų liepos, rugpjūčio bei rugsėjo mėnesiais. Bendras antrinės butų rinkos aktyvumas šalyje yra smuktelėjęs 15% (2022 m. liepos-spalio mėn., palyginti su 2021 m. liepos-spalio mėn.), todėl norintys parduoti pardavėjai turi objektyviai įvertinti savo lūkesčius ir pakoreguoti pardavimo kainą bent jau iki rinkos kainos lygio. Matome, kad būstas, kurio siūloma pardavimo kaina yra aukštesnė nei rinkos, šiuo metu sulaukia minimalaus pirkėjų susidomėjimo“, – teigia Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

 

Visą apžvalgą galite skaityti: ČIA.

Šaltinis: OBER-HAUS.

Nuotrauka: OBER-HAUS.