Vilniaus ir Kauno pirminėje būsto rinkoje – prieššventinis stabtelėjimas, Klaipėda siekia metinio rekordo | INREAL komentaras

„Inreal“ grupės NT analitikės Kotrynos Griško komentaras

Vilniaus ir Kauno pirkėjai lapkritį jau gyveno Žiemos Švenčių laukimu. Pardavimai pirminėse abiejų miestų būsto rinkose sumažėjo. Pasyvesni buvo ir plėtotojai. Kita vertus, rinkos aktyvumas yra didesnis nei pernai tuo pačiu metu. Vilniuje 2019-ųjų lapkritį parduoti 442 naujos statybos butai, t.y. 15 proc. mažiau nei spalio mėnesį, bet 39 proc. daugiau nei praėjusių metų lapkritį. Plėtotojai rinkai pasiūlė 292 naujus butus (beveik 70 proc. – ekonominės klasės) – 41 proc. mažiau nei praėjusį mėnesį ir kiek daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Panaši situacija klostėsi ir Kaune. Pirminės rinkos pardavimai sumenko – buvo parduotas 41 naujas butas. Tai – 15 proc. mažiau nei spalį ir beveik tiek pat, kiek 2018-ųjų lapkritį. Vystytojai rinkai pasiūlė 29 naujus butus – 51 proc. mažiau nei spalį ir 37 proc. mažiau nei pernai lapkritį. Pirminės rinkos likvidumo rodiklis Vilniuje ir Kaune išlieka rekordiškai žemas – 0,9. Tai reiškia, jog visą naujų butų „sandėlį“, nesikeičiant rinkos situacijai, galima būtų parduoti per maždaug 11 mėnesių.

Klaipėdos pirminėje būsto rinkoje priešpaskutinį metų mėnesį situacija klostėsi kitaip nei Vilniuje ir Kaune. Regis, uostamiesčio pirkėjai nusprendė pagerinti Klaipėdos metinį pirminės būsto rinkos pardavimų rekordą – iki jo trūksta vos kelių pardavimų. Lapkritį Klaipėdoje buvo susitarta dėl 40 naujų būstų. Lyginant su praėjusiu mėnesiu, tai – 60 proc. daugiau, lyginant su 2018-ųjų lapkričiu – 14 proc. daugiau. Vystytojai nenusileido aktyvumu ir rinkai pasiūlė net 59 naujus butus Šiaurinėje miesto dalyje. Pirminės būsto rinkos kainos, lyginant su praėjusių metų lapkričiu, ekonominiame ir vidutiniame segmentuose nuosaikiai augo, o prestižiniame – liko nepakitusios. Dėl aktyvesnių plėtotojų veiksmų Klaipėdos būsto rinkos likvidumo (sveikatos) rodiklis šiek tiek pablogėjo – iki 1,7, kas rodo, jog visą naujų butų „sandėlį“, nesikeičiant rinkos situacijai, galima būtų parduoti per maždaug 20 mėnesių.

 

Detalią ataskaitą galite peržiūrėti čia: NT_rinkos_pulsas_2019-lapkritis_INREAL.

Vilnius

Klaipėda

Kaunas